Koszyk
0

ABC MOTOCYKLOWEGO OUTFITU – czyli na co zwrócić uwagę kompletując strój na motocykl

Abc Motocyklowego Outfitu - Czyli Na Co Zwrócić Uwagę Kompletując Strój Na Motocykl

Szukanie odpowiedniego ubrania na motocykl dla niektórych to jak przejażdżka na rollercoasterze, na początku jest świetnie – bogactwo asortymentu i możliwości wyboru to niezła jazda. Jednak dobrze by było w końcu wysiąść z uczuciem satysfakcji. A Ty oglądasz, wybierasz, przebierasz… i końca nie widać.

Zatem jak się ubrać na motocykl? Zebraliśmy podstawowe info, przeczytaj i…

…i ubierz się dobrze kupując sobie coś fajnego!

CO NA POCZĄTEK?

Zamknij okna przeglądarki (poza naszym 🙂 … ), wyrzuć z głowy wszystkie super porady (spokojnie, tylko na chwilę) i odpowiedz sobie na pytanie: 

Gdzie i jak będziesz w tym jeździć?

To zawęża obszar poszukiwań i pozwoli Ci wsiąść do odpowiedniego wagonika wspomnianego rollercoastera.

Dlaczego? Bo dobrze dobrany strój da Ci komfort i bezpieczeństwo – ot, cała filozofia. Dlatego wszystkie elementy motocyklowego outfitu, bez względu na przeznaczenie muszą spełniać określone warunki, czyli muszą mieć:

  • protektory i slidery – chronią newralgiczne miejsca naszego ciała (barki, łokcie, plecy, biodra, kość ogonową, kolana, elementy dłoni i stóp),
  • dobrą wentylację – zamki z wszytymi elementami z siatki mesh, wstawki z siatki mesh lub z perforacją,
  • wzmocnienia – w newralgicznych miejscach czy styku elementów (dodatkowe przeszycia, kevlarowe wstawki),
  • elementy dopasowujące – wszelkie paski czy klamry ściągające, które zapewnią dobre przyleganie i ułożenie ochraniaczy (np. po wypięciu ocieplenia,
  • dodatki pasywnego bezpieczeństwa, czyli odblaski – już przedszkolaki wiedzą, że warto być widocznym,
  • kieszenie – ułatwią przechowywanie oraz szybki dostęp do niezbędnych nam rzeczy,
  • szereg dodatkowych elementów zapewniające komfort (zamek 360º, podpinki, odpinane elementy, membrany wodoodporne).
Abc Motocyklowego Outfitu - Czyli Na Co Zwrócić Uwagę Kompletując Strój Na Motocykl

A teraz opowiemy, jak to wygląda od strony rynkowej, czyli co nam oferują producenci.

Główne kategorie to odzież do jazdy: turystycznej, miejskiej, sportowej oraz off-roadowej, a materiały, z jakich może być wykonana to skóra, tekstylia oraz miks ich obu. Odzież o przeznaczeniu turystycznym odznacza się dużą uniwersalnością, która da Ci zabezpieczenie w różnych, niekiedy szybko zmieniających się warunkach. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja, gdy więcej czasu spędzisz w miejskiej dżungli. Tu masz do dyspozycji wiele konfiguracji. Obecnie najchętniej wybierany jest zestaw krótka kurtka (skórzana bądź tekstylna) i dżinsy motocyklowe. Co tu dużo mówić, w jeździe po mieście liczy się komfort i dobry look. Dlatego ta odzież bardzo przypomina codzienną. Jeśli jesteś fanem ostrej jazdy sportowej, proponujemy dobrze dobraną skórę. Kurtka i spodnie, bądź kombinezon wyposażone są w zestaw ochraniaczy i sliderów oraz wzmocnienia i wielokrotne przeszycia.

Kręci Cię kurz i błoto? Potrzebna Ci odzież, która wytrzyma wilgoć i niejedno lądowanie na twardym podłożu, specjalnie dla takich zapaleńców, jak Ty stworzono odzież off-roadową, przeznaczoną na motocross i enduro. To rodzaj lekkiej, ale bardzo wytrzymałej odzieży, charakteryzującej się dobrym zabezpieczeniem newralgicznych części ciała i dużą przewiewnością materiałów. Tu znajdziesz odpowiednie kurtki, bluzy, zbroje, spodnie, buty i rękawiczki – zaprojektowane tak, aby zmaksymalizować komfort podczas szaleństwa i wkręcić bezpieczeństwo na najwyższy poziom.

Szukasz dobrego sklepu dla motocyklistów?

Jak pewnie zauważyłeś, nie padło jeszcze ani jedno słowo na temat kasku, który jest najważniejszym elementem umundurowania motocyklisty. Na ten temat przygotowaliśmy dla Ciebie osobny artykuł: Jak dobrać kask motocyklowy – poczytaj, to ważna sprawa (klik).

Ogólny zarys już masz, to teraz bardziej szczegółowo.

Zacznijmy od KURTKI MOTOCYKLOWEJ

Planujesz przemierzenie motocyklem Europy ewentualnie rodzimego Podlasia? Dla Ciebie stworzono kurtkę turystyczną, która łączy komfort (bogate wyposażeniu, np. podpinki termiczne czy wodoodporne, liczne kieszenie) i bezpieczeństwo. Jeśli cenisz sobie wygodę i szybkość przemieszczania się, proponujemy kurtkę miejską. Oczywiście nie zapominamy o pasjonatach prędkości i jazdy sportowej, dla nich też dedykowane są specjalne kurtki sportowe o maksymalnym poziomie bezpieczeństwa.

W zależności od upodobania i stylówy możesz wybrać kurtkę tekstylną lub skórzaną albo ich połączenie. Warto zwrócić uwagę, że kurtki tekstylne mogą być letnie – wykonane w pełni z meshu lub bardziej uniwersalne z jego elementami. A skórę wrzuć, gdy lubisz, jak najpierw Cię słychać a później widać na okazałym cruiserze. 

Abc Motocyklowego Outfitu - Czyli Na Co Zwrócić Uwagę Kompletując Strój Na Motocykl

Teraz wciągamy coś na cztery litery, czyli parę słów o SPODNIACH MOTOCYKLOWYCH

W zależności od przeznaczenia wyróżniamy następujące modele.Spodnie skórzane (również z elastycznymi wstawkami) do jazdy sportowej, tekstylne do jazdy turystycznej (np. z membraną przeciwdeszczową i ociepleniem), materiałowe odpowiednio wzmocnione, oraz letnie z meshu z protektorami. Swoje triumfy święcą ostatnio wspomniane już spodnie dżinsowe, które wyglądem bardzo przypominają zwykłe dżinsy, jednak dzięki wzmocnieniu (wstawki kevlarowe, cordura), ochraniaczom, wentylacji czy wodoodpornej membranie idealnie spełniają swoje zadanie podczas jazdy w różnych warunkach.

Nie możemy pominąć w tej wyliczance takich elementów jak ODPOWIEDNIE BUTY I RĘKAWICE MOTOCYKLOWE.

Poza ochronną bardzo ważna jest ich funkcja termiczna – skutki długotrwałego wystawiania dłoni i stóp na chłód odbijają się czkawką przez wiele lat. Dlatego wsiadając na motocykl, zapomnij o codziennych trampkach czy rowerowych rękawiczkach, nawet jeśli musisz skoczyć tylko po… sok;). Przede wszystkim buty motocyklowe posiadają wzmocnienia (przód i tył stopy oraz kostki), specjalną podeszwę zapewniającą stabilność i przyczepność, wentylację czy dodatkowe membrany. Tak jak pozostałe elementy odzieży podzielone są na kategorie w zależności od stylu jazdy.

Podobnie jest z rękawicami na motocykl, zapewniają one ochronę delikatnych kości dłoni, komfort termiczny oraz dobre czucie, np. manetek. Dopasowane są jak pozostałe elementy odzieży motocyklowej do rodzaju jazdy: miejskiej, turystycznej i sportowej. Wybierając rękawiczki, warto zwrócić uwagę na szwy – zewnętrzne zapewniają maksymalny komfort, gdyż nie uwierają. Dodatkowym atutem będzie również wycieraczka do szyby, czy „dotykowy” palec.

I jeszcze garść dodatków:

  • odzież termiczna – zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza i odprowadzenie wilgoci,
  • pas nerkowy, ocieplacze stawów, kołnierze – ochronią przed wychłodzeniem,
  • kominiarka – komfort, higiena kasku,
  • żółw, zbroja – dodatkowe protektory,
  • odzież przeciwdeszczowa,
  • kamizelka odblaskowa

i strój gotowy!

Jednak zanim zaczniesz czarować wyglądem, sprawdź, jakie BŁĘDY W DOBORZE UBRANIA NA MOTOCYKL zdarzają się najczęściej.

Luźno i wygodnie… zdecydowanie nie! 

Odzież motocyklowa ma zapewnić komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Dlatego, najlepiej usiąść w niej na motocyklu, bądź przybrać pozycję podobną do tej motocyklowej. Spokojnie, ta chwilowa ujma na honorze będzie gwarancją Twojego przyszłego bezpieczeństwa. Dzięki temu zweryfikujesz odpowiednie położenie wszystkich elementów ochronnych.

Po co przepłacać za markę, skoro można kupić taniej?!

Twoje bezpieczeństwo jest bezcenne. Nie warto oszczędzać na odzieży motocyklowej – co nie oznacza oczywiście, że nie można się ubrać w rozsądnych pieniądzach. Zawsze zwracaj jednak uwagę na odpowiednio certyfikowane produkty, szkoda kasy na podróbki marnej jakości, niegwarantujące pełnej ochrony.

Mamy nadzieję, że teraz już wygodnie siedzisz w odpowiednim rollercoasterze zakupowego szaleństwa a na koniec przejażdżki, będziesz dobrze ubrany w prawdziwą trasę.

Zatem szerokości w nowym wdzianku!

Wybierz świadomie strój na motocykl ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0